Microchip Technology MIC39150-1.8WU
MIC39150-1.8WU picture photo
Mfg. Part Number
MIC39150-1.8WU
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-3
Datasheet Download
MIC39150-1.8WU.pdf
Availability of MIC39150-1.8WU
QUANTITY
MIC39150-1.8WU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC39150-1.8WU
Internal Part NumberEIS-MIC39150-1.8WU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.375V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC39150-1.8WU
Related LinksMIC3915, MIC39150-1.8WU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC39150-1.8WU Details Description
Related parts for MIC39150-1.8WU
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT MULT 16TSSOP datasheet.pdf
TOOL CRIMPER 16 Z datasheet.pdf
IC DIGTL MULTIPHASE CTRLR 48LQFP datasheet.pdf
C/A,1.8MM,50/125,XG,LC-SC datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf