Microchip Technology MIC44F20YMME
MIC44F20YMME picture photo
Mfg. Part Number
MIC44F20YMME
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8-MSOP
Datasheet Download
MIC44F20YMME.pdf
Availability of MIC44F20YMME
QUANTITY
MIC44F20YMME Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC44F20YMME
Internal Part NumberEIS-MIC44F20YMME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 20/Oct/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationLow-Side
Input TypeInverting
Delay Time15ns
Current - Peak6A
Number of Configurations1
Number of Outputs1
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Voltage - Supply4.5 V ~ 13.2 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC44F20YMME
Related LinksMIC44F, MIC44F20YMME Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC44F20YMME Details Description
Related parts for MIC44F20YMME
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PLUG HOUSING 3W MQS datasheet.pdf