Microchip Technology MIC4576-3.3BU TR
MIC4576-3.3BU TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC4576-3.3BU TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Datasheet Download
MIC4576-3.3BU TR.pdf
Availability of MIC4576-3.3BU TR
QUANTITY
MIC4576-3.3BU TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC4576-3.3BU TR
Internal Part NumberEIS-MIC4576-3.3BU TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC4576-3.3BU TR
Related LinksMIC4576-, MIC4576-3.3BU TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC4576-3.3BU TR Details Description
Related parts for MIC4576-3.3BU TR
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY 5.5V 3%SMD 1=5PC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 7POS datasheet.pdf
RES 316 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 99MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64-48" CLEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf