Microchip Technology MIC47100-1.0YML-TR
MIC47100-1.0YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC47100-1.0YML-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1V 1A 8MLF
Datasheet Download
MIC47100-1.0YML-TR.pdf
Availability of MIC47100-1.0YML-TR
QUANTITY
MIC47100-1.0YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC47100-1.0YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC47100-1.0YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 3.6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Supplier Device Package8-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC47100-1.0YML-TR
Related LinksMIC47100-, MIC47100-1.0YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC47100-1.0YML-TR Details Description
Related parts for MIC47100-1.0YML-TR
IC MOSFET DRVR SYNC HF 6A 10-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.185" UNIV datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V JB 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf