Microchip Technology MIC47100-1.2YML-TR
MIC47100-1.2YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC47100-1.2YML-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A 8MLF
Datasheet Download
MIC47100-1.2YML-TR.pdf
Availability of MIC47100-1.2YML-TR
QUANTITY
MIC47100-1.2YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC47100-1.2YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC47100-1.2YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 3.6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Supplier Device Package8-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC47100-1.2YML-TR
Related LinksMIC47100-, MIC47100-1.2YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC47100-1.2YML-TR Details Description
Related parts for MIC47100-1.2YML-TR
IC BRIDGE CLIP USB TO 1-W 24SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 1008 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 3V SER 16-QSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 100W 100V datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM SPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SLIT MASK 3X6MM FOR VF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf