Microchip Technology MIC49150-1.2YMM
MIC49150-1.2YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC49150-1.2YMM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
MIC49150-1.2YMM.pdf
Availability of MIC49150-1.2YMM
QUANTITY
MIC49150-1.2YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC49150-1.2YMM
Internal Part NumberEIS-MIC49150-1.2YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC49150-1.2YMM
Related LinksMIC4915, MIC49150-1.2YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC49150-1.2YMM Details Description
Related parts for MIC49150-1.2YMM
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIN TYPE C W/W REC CNR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 200MHZ 272BGA datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 6KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf