Microchip Technology MIC49150-1.5WR
MIC49150-1.5WR picture photo
Mfg. Part Number
MIC49150-1.5WR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A SPAK-5
Datasheet Download
MIC49150-1.5WR.pdf
Availability of MIC49150-1.5WR
QUANTITY
MIC49150-1.5WR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC49150-1.5WR
Internal Part NumberEIS-MIC49150-1.5WR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC49150-1.5WR
Related LinksMIC4915, MIC49150-1.5WR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC49150-1.5WR Details Description
Related parts for MIC49150-1.5WR
IC FLASH 256KBIT 120NS 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 100MM 1.37 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR BOARD-BOARD 8POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 0.250 BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 66.7 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf