Microchip Technology MIC49150-1.5YMM-TR
MIC49150-1.5YMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC49150-1.5YMM-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
MIC49150-1.5YMM-TR.pdf
Availability of MIC49150-1.5YMM-TR
QUANTITY
MIC49150-1.5YMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC49150-1.5YMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC49150-1.5YMM-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC49150-1.5YMM-TR
Related LinksMIC49150-, MIC49150-1.5YMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC49150-1.5YMM-TR Details Description
Related parts for MIC49150-1.5YMM-TR
TERM BLOCK PCB 5.08MM 39POS OR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE/PWR MGMT 16QFN datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 68W TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf