Microchip Technology MIC5201-3.0BS TR
MIC5201-3.0BS TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5201-3.0BS TR
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.2A SOT223
Datasheet Download
MIC5201-3.0BS TR.pdf
Availability of MIC5201-3.0BS TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5201-3.0BS TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5201-3.0BS TR
Internal Part NumberEIS-MIC5201-3.0BS TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5201-3.0BS TR
Related LinksMIC5201-, MIC5201-3.0BS TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5201-3.0BS TR Details Description
Related parts for MIC5201-3.0BS TR
CONN DB26 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2012 datasheet.pdf
IC TERMINATOR PROG DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 7.38A 11.88 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER 100-TQFP POWR1220A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf