Microchip Technology MIC5201-4.8YM-TR
MIC5201-4.8YM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5201-4.8YM-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.8V 0.2A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5201-4.8YM-TR.pdf
Availability of MIC5201-4.8YM-TR
QUANTITY
MIC5201-4.8YM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5201-4.8YM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5201-4.8YM-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5201-4.8YM-TR
Related LinksMIC5201-, MIC5201-4.8YM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5201-4.8YM-TR Details Description
Related parts for MIC5201-4.8YM-TR
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 60KOHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X27.6V 5V 155W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf