Microchip Technology MIC5201-4.8YM
MIC5201-4.8YM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5201-4.8YM
Brief Description
IC REG LDO 4.8V 0.2A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5201-4.8YM.pdf
Availability of MIC5201-4.8YM
QUANTITY
MIC5201-4.8YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5201-4.8YM
Internal Part NumberEIS-MIC5201-4.8YM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5201-4.8YM
Related LinksMIC520, MIC5201-4.8YM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5201-4.8YM Details Description
Related parts for MIC5201-4.8YM
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR RLR 79215439 datasheet.pdf
6 #20 SKT PC TAIL HOOD PNL MT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SPIRALWRAP .25"DIA NATURAL 100' datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf