Microchip Technology MIC5205-3.1YM5-TR
MIC5205-3.1YM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5205-3.1YM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5205-3.1YM5-TR.pdf
Availability of MIC5205-3.1YM5-TR
QUANTITY
MIC5205-3.1YM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5205-3.1YM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5205-3.1YM5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSilver Bonding Wire 22/Jul/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5205-3.1YM5-TR
Related LinksMIC5205-, MIC5205-3.1YM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5205-3.1YM5-TR Details Description
Related parts for MIC5205-3.1YM5-TR
IDC CABLE - MKC50K/MC50G/MKC50K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 86X20X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf