Microchip Technology MIC5206-3.3BMM
MIC5206-3.3BMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5206-3.3BMM
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5206-3.3BMM.pdf
Availability of MIC5206-3.3BMM
QUANTITY
MIC5206-3.3BMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5206-3.3BMM
Internal Part NumberEIS-MIC5206-3.3BMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5206-3.3BMM
Related LinksMIC5206, MIC5206-3.3BMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5206-3.3BMM Details Description
Related parts for MIC5206-3.3BMM
MOSFET N-CH 600V 2.2A TO-220AB datasheet.pdf
IC 12-BIT 8+4 PORT D/A 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG - Z DIODE 2M datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
GDT 90V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CODING RING BLACK M23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf