Microchip Technology MIC5206-3.6YMM
MIC5206-3.6YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5206-3.6YMM
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5206-3.6YMM.pdf
Availability of MIC5206-3.6YMM
QUANTITY
MIC5206-3.6YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5206-3.6YMM
Internal Part NumberEIS-MIC5206-3.6YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5206-3.6YMM
Related LinksMIC5206, MIC5206-3.6YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5206-3.6YMM Details Description
Related parts for MIC5206-3.6YMM
BRD SPT EDGE HOLD SNAP RIVET 1" datasheet.pdf
IC Z8 ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
EVAL BOARDS FOR LTC2312-12 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf