Microchip Technology MIC5206-3.8YMM
MIC5206-3.8YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5206-3.8YMM
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5206-3.8YMM.pdf
Availability of MIC5206-3.8YMM
QUANTITY
MIC5206-3.8YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5206-3.8YMM
Internal Part NumberEIS-MIC5206-3.8YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5206-3.8YMM
Related LinksMIC5206, MIC5206-3.8YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5206-3.8YMM Details Description
Related parts for MIC5206-3.8YMM
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf