Microchip Technology MIC5210-2.8YMM
MIC5210-2.8YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5210-2.8YMM
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5210-2.8YMM.pdf
Availability of MIC5210-2.8YMM
QUANTITY
MIC5210-2.8YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5210-2.8YMM
Internal Part NumberEIS-MIC5210-2.8YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5210-2.8YMM
Related LinksMIC5210, MIC5210-2.8YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5210-2.8YMM Details Description
Related parts for MIC5210-2.8YMM
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 20MA TO-92 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POE 10W datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf