Microchip Technology MIC5216-3.8YM5-TR
MIC5216-3.8YM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5216-3.8YM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5216-3.8YM5-TR.pdf
Availability of MIC5216-3.8YM5-TR
QUANTITY
MIC5216-3.8YM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5216-3.8YM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5216-3.8YM5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5216-3.8YM5-TR
Related LinksMIC5216-, MIC5216-3.8YM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5216-3.8YM5-TR Details Description
Related parts for MIC5216-3.8YM5-TR
RES SMD 68.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 48P48C R/A SHLD datasheet.pdf
VARISTOR 31.05V 100A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO202AA datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2LCC SMD datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf