Microchip Technology MIC5232-2.5YML-TR
MIC5232-2.5YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5232-2.5YML-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 10MA 6MLF
Datasheet Download
MIC5232-2.5YML-TR.pdf
Availability of MIC5232-2.5YML-TR
QUANTITY
MIC5232-2.5YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5232-2.5YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5232-2.5YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output10mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5232-2.5YML-TR
Related LinksMIC5232-, MIC5232-2.5YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5232-2.5YML-TR Details Description
Related parts for MIC5232-2.5YML-TR
IC OPAMP GP 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A SOT-523F datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf