Vishay/BCcomponents MBA02040C1243FRP00
MBA02040C1243FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1243FRP00
Brief Description
RES 124K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1243FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1243FRP00
QUANTITY
MBA02040C1243FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1243FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1243FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1243FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1243FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1243FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1243FRP00
RES 0.1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER/BRAKE/INVERTER 2.3VCE datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
SLDSW 6A .110 RLR R20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf