Microchip Technology MIC5235-2.7BM5-TR
MIC5235-2.7BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5235-2.7BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5235-2.7BM5-TR.pdf
Availability of MIC5235-2.7BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5235-2.7BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5235-2.7BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5235-2.7BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 24V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5235-2.7BM5-TR
Related LinksMIC5235-, MIC5235-2.7BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5235-2.7BM5-TR Details Description
Related parts for MIC5235-2.7BM5-TR
ADAPTER TERM STRIP JACK 10-32BLK datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 2.25 OHM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS6555X datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 2A TSM datasheet.pdf
LED MT VERT 0.740" 2LD NYL WH datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf