Microchip Technology MIC5236-3.3BMM
MIC5236-3.3BMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5236-3.3BMM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5236-3.3BMM.pdf
Availability of MIC5236-3.3BMM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5236-3.3BMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5236-3.3BMM
Internal Part NumberEIS-MIC5236-3.3BMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5236-3.3BMM
Related LinksMIC5236, MIC5236-3.3BMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5236-3.3BMM Details Description
Related parts for MIC5236-3.3BMM
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX12555 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES 24 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf