Microchip Technology MIC5249-2.85YMM-TR
MIC5249-2.85YMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5249-2.85YMM-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5249-2.85YMM-TR.pdf
Availability of MIC5249-2.85YMM-TR
QUANTITY
MIC5249-2.85YMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5249-2.85YMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5249-2.85YMM-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5249-2.85YMM-TR
Related LinksMIC5249-2, MIC5249-2.85YMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5249-2.85YMM-TR Details Description
Related parts for MIC5249-2.85YMM-TR
IC REG LDO -8V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 30W 100V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf