Microchip Technology MIC5252-1.5YML-TR
MIC5252-1.5YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5252-1.5YML-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5252-1.5YML-TR.pdf
Availability of MIC5252-1.5YML-TR
QUANTITY
MIC5252-1.5YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5252-1.5YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5252-1.5YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5252-1.5YML-TR
Related LinksMIC5252-, MIC5252-1.5YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5252-1.5YML-TR Details Description
Related parts for MIC5252-1.5YML-TR
BOX ABS ALMOND 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 2000' datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf