Microchip Technology MIC5252-4.75BM5-TR
MIC5252-4.75BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5252-4.75BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 4.75V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5252-4.75BM5-TR.pdf
Availability of MIC5252-4.75BM5-TR
QUANTITY
MIC5252-4.75BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5252-4.75BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5252-4.75BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.75V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5252-4.75BM5-TR
Related LinksMIC5252-4, MIC5252-4.75BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5252-4.75BM5-TR Details Description
Related parts for MIC5252-4.75BM5-TR
HEX STANDOFF 8-32 ALUM 1-1/2" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 15A TO252-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf