Microchip Technology MIC5253-1.5BC5
MIC5253-1.5BC5 picture photo
Mfg. Part Number
MIC5253-1.5BC5
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A SC70-5
Datasheet Download
MIC5253-1.5BC5.pdf
Availability of MIC5253-1.5BC5
QUANTITY
MIC5253-1.5BC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5253-1.5BC5
Internal Part NumberEIS-MIC5253-1.5BC5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesTeeny™
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5253-1.5BC5
Related LinksMIC5253, MIC5253-1.5BC5 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5253-1.5BC5 Details Description
Related parts for MIC5253-1.5BC5
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU DL SOT23-8 datasheet.pdf
KIT TEST CABLE MT-RJ 62.5/125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
4971-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf