Microchip Technology MIC5253-1.8BC5-TR
MIC5253-1.8BC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5253-1.8BC5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A SC70-5
Datasheet Download
MIC5253-1.8BC5-TR.pdf
Availability of MIC5253-1.8BC5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5253-1.8BC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5253-1.8BC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5253-1.8BC5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesTeeny™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5253-1.8BC5-TR
Related LinksMIC5253-, MIC5253-1.8BC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5253-1.8BC5-TR Details Description
Related parts for MIC5253-1.8BC5-TR
CONN PLUG 1POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 15M datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.6A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 7MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf