Microchip Technology MIC5253-2.85BC5 TR
MIC5253-2.85BC5 TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5253-2.85BC5 TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.1A SC70-5
Datasheet Download
MIC5253-2.85BC5 TR.pdf
Availability of MIC5253-2.85BC5 TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5253-2.85BC5 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5253-2.85BC5 TR
Internal Part NumberEIS-MIC5253-2.85BC5 TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesTeeny™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5253-2.85BC5 TR
Related LinksMIC5253-2, MIC5253-2.85BC5 TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5253-2.85BC5 TR Details Description
Related parts for MIC5253-2.85BC5 TR
CONV DC/DC 5W SNGL 24V 3.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 51.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN 18F25J10 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf