Microchip Technology MIC5254-SJBMM
MIC5254-SJBMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5254-SJBMM
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/2.5V 10MSOP
Datasheet Download
MIC5254-SJBMM.pdf
Availability of MIC5254-SJBMM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5254-SJBMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5254-SJBMM
Internal Part NumberEIS-MIC5254-SJBMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V, 2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA, -
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5254-SJBMM
Related LinksMIC525, MIC5254-SJBMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5254-SJBMM Details Description
Related parts for MIC5254-SJBMM
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
4-1 MULTIDMULTI TRANSCVR 56TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 70MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf