Microchip Technology MIC5259-1.8YML-TR
MIC5259-1.8YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5259-1.8YML-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6MLF
Datasheet Download
MIC5259-1.8YML-TR.pdf
Availability of MIC5259-1.8YML-TR
QUANTITY
MIC5259-1.8YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5259-1.8YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5259-1.8YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5259-1.8YML-TR
Related LinksMIC5259-, MIC5259-1.8YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5259-1.8YML-TR Details Description
Related parts for MIC5259-1.8YML-TR
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN PWR SKT 2-FB 10POS 5ROW R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 250' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf