Microchip Technology MIC5305-1.5YD5-TR
MIC5305-1.5YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-1.5YD5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5305-1.5YD5-TR.pdf
Availability of MIC5305-1.5YD5-TR
QUANTITY
MIC5305-1.5YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-1.5YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-1.5YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-1.5YD5-TR
Related LinksMIC5305-, MIC5305-1.5YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-1.5YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5305-1.5YD5-TR
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FERRULE KIT FOR PBM 125U CABLE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR PLATINUM RTD datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
1200 L, 18MM PITCH, 15M ANALOG datasheet.pdf