Microchip Technology MIC5305-1.8YD5-TR
MIC5305-1.8YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-1.8YD5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5305-1.8YD5-TR.pdf
Availability of MIC5305-1.8YD5-TR
QUANTITY
MIC5305-1.8YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-1.8YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-1.8YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C