Microchip Technology MIC5305-2.85YD5-TR
MIC5305-2.85YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-2.85YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5305-2.85YD5-TR.pdf
Availability of MIC5305-2.85YD5-TR
QUANTITY
MIC5305-2.85YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-2.85YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-2.85YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-2.85YD5-TR
Related LinksMIC5305-2, MIC5305-2.85YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-2.85YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5305-2.85YD5-TR
JUMPER-H1501TR/A3048N/X 5" datasheet.pdf
CONV D/A 14-BIT 3.3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SMD AU 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 12A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 430MA 975 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf