Microchip Technology MIC5306-2.8YD5
MIC5306-2.8YD5 picture photo
Mfg. Part Number
MIC5306-2.8YD5
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5306-2.8YD5.pdf
Availability of MIC5306-2.8YD5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5306-2.8YD5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5306-2.8YD5
Internal Part NumberEIS-MIC5306-2.8YD5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.065V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)175mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5306-2.8YD5
Related LinksMIC5306, MIC5306-2.8YD5 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5306-2.8YD5 Details Description
Related parts for MIC5306-2.8YD5
MOSFET P-CH 30V 10A 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
1201 APPLIANCE INLET 7A 70C datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 310MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 117 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
CONN CIC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf