Microchip Technology MIC5323-1.8YD5-TR
MIC5323-1.8YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5323-1.8YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5323-1.8YD5-TR.pdf
Availability of MIC5323-1.8YD5-TR
QUANTITY
MIC5323-1.8YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5323-1.8YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5323-1.8YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.65 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5323-1.8YD5-TR
Related LinksMIC5323-, MIC5323-1.8YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5323-1.8YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5323-1.8YD5-TR
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC 12 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 1A 115V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 270 MOHM datasheet.pdf