Microchip Technology MIC5327-1.8YMT-TR
MIC5327-1.8YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5327-1.8YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5327-1.8YMT-TR.pdf
Availability of MIC5327-1.8YMT-TR
QUANTITY
MIC5327-1.8YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5327-1.8YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5327-1.8YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC23xxx HyperLight Load™ Regulators
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1.2x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5327-1.8YMT-TR
Related LinksMIC5327-, MIC5327-1.8YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5327-1.8YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5327-1.8YMT-TR
IC ASYNC FIFO CASCA 8KX9 32-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS DUAL GOLD datasheet.pdf
301 METRAL MAL PR PF GP HT12 datasheet.pdf
IC USB POWER HI EFF 28-QFN datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 3/110 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf