Vishay/Dale RWR80S1820FPRSL
RWR80S1820FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1820FPRSL
Brief Description
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1820FPRSL.pdf
Availability of RWR80S1820FPRSL
QUANTITY
RWR80S1820FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1820FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1820FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1820FPRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1820FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1820FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S1820FPRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
I/O MODULE 10 DIGITAL 6 PULSE datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
25POS F FILT TY5 R/A .370 M3 datasheet.pdf