Microchip Technology MIC5363-2.8YMT-TR
MIC5363-2.8YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5363-2.8YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6TMLF
Datasheet Download
MIC5363-2.8YMT-TR.pdf
Availability of MIC5363-2.8YMT-TR
QUANTITY
MIC5363-2.8YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5363-2.8YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5363-2.8YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.225V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)325mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package6-TMLF® (1.2x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5363-2.8YMT-TR
Related LinksMIC5363-, MIC5363-2.8YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5363-2.8YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5363-2.8YMT-TR
IC DEMOD IF QUADRATURE 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC SMC datasheet.pdf
IC IF DEMODULATOR DGTL 40HVQFN datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
"MICRO 51 PIN 48 "" RBW JACKS" datasheet.pdf