Microchip Technology MIC5363-3.3YMT-TR
MIC5363-3.3YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5363-3.3YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TMLF
Datasheet Download
MIC5363-3.3YMT-TR.pdf
Availability of MIC5363-3.3YMT-TR
QUANTITY
MIC5363-3.3YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5363-3.3YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5363-3.3YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.225V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)325mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package6-TMLF® (1.2x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5363-3.3YMT-TR
Related LinksMIC5363-, MIC5363-3.3YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5363-3.3YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5363-3.3YMT-TR
RES SMD 62 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL DPS9 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V JB 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 165MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
HDM SMPO067F070F LM CONT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf