Microchip Technology MIC5365-2.7YC5-TR
MIC5365-2.7YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5365-2.7YC5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
MIC5365-2.7YC5-TR.pdf
Availability of MIC5365-2.7YC5-TR
QUANTITY
MIC5365-2.7YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5365-2.7YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5365-2.7YC5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC5365/66 Ultra-small LDO Regulators
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5365-2.7YC5-TR
Related LinksMIC5365-, MIC5365-2.7YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5365-2.7YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5365-2.7YC5-TR
WIRE SADDLE-SIDE ENTRY.22X.40" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 13POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GREEN 500' datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf