Microchip Technology MIC5365-2.8YMT-TZ
MIC5365-2.8YMT-TZ picture photo
Mfg. Part Number
MIC5365-2.8YMT-TZ
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5365-2.8YMT-TZ.pdf
Availability of MIC5365-2.8YMT-TZ
QUANTITY
MIC5365-2.8YMT-TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5365-2.8YMT-TZ
Internal Part NumberEIS-MIC5365-2.8YMT-TZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC5365/66 Ultra-small LDO Regulators
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5365-2.8YMT-TZ
Related LinksMIC5365-, MIC5365-2.8YMT-TZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5365-2.8YMT-TZ Details Description
Related parts for MIC5365-2.8YMT-TZ
MOSFET N-CH 30V 35A I-PAK datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.585" 3MM 2LD datasheet.pdf
WFE 2X ROLLING CART datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
12UF 200V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf