Microchip Technology MIC5366-2.6YMT-TZ
MIC5366-2.6YMT-TZ picture photo
Mfg. Part Number
MIC5366-2.6YMT-TZ
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5366-2.6YMT-TZ.pdf
Availability of MIC5366-2.6YMT-TZ
QUANTITY
MIC5366-2.6YMT-TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5366-2.6YMT-TZ
Internal Part NumberEIS-MIC5366-2.6YMT-TZ
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5366-2.6YMT-TZ
Related LinksMIC5366-, MIC5366-2.6YMT-TZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5366-2.6YMT-TZ Details Description
Related parts for MIC5366-2.6YMT-TZ
IC DETECTOR VOLT 1.3V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC QUAD DATA SELECT/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
COMB BAR 4POS 72MM OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf