Microchip Technology MIC5366-2.7YMT-TZ
MIC5366-2.7YMT-TZ picture photo
Mfg. Part Number
MIC5366-2.7YMT-TZ
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5366-2.7YMT-TZ.pdf
Availability of MIC5366-2.7YMT-TZ
QUANTITY
MIC5366-2.7YMT-TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5366-2.7YMT-TZ
Internal Part NumberEIS-MIC5366-2.7YMT-TZ
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5366-2.7YMT-TZ
Related LinksMIC5366-, MIC5366-2.7YMT-TZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5366-2.7YMT-TZ Details Description
Related parts for MIC5366-2.7YMT-TZ
TXRX 8BIT DUAL CONF VOLT 24QSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE SMB JACK-JACK RG179 36" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 7GHZ 32QFN datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK W/OPTOCOUPLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf