Microchip Technology MIC5376-2.8YMT-TZ
MIC5376-2.8YMT-TZ picture photo
Mfg. Part Number
MIC5376-2.8YMT-TZ
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5376-2.8YMT-TZ.pdf
Availability of MIC5376-2.8YMT-TZ
QUANTITY
MIC5376-2.8YMT-TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5376-2.8YMT-TZ
Internal Part NumberEIS-MIC5376-2.8YMT-TZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5376-2.8YMT-TZ
Related LinksMIC5376-, MIC5376-2.8YMT-TZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5376-2.8YMT-TZ Details Description
Related parts for MIC5376-2.8YMT-TZ
DIODE SCHOTTKY 225MW 7V SOT23 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CBL USB A RCPT-MNI B PLUG 100MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 215MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 0804 datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf