Microchip Technology MIC5501-1.8YMT-T5
MIC5501-1.8YMT-T5 picture photo
Mfg. Part Number
MIC5501-1.8YMT-T5
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN
Datasheet Download
MIC5501-1.8YMT-T5.pdf
Availability of MIC5501-1.8YMT-T5
QUANTITY
MIC5501-1.8YMT-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5501-1.8YMT-T5
Internal Part NumberEIS-MIC5501-1.8YMT-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-TDFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5501-1.8YMT-T5
Related LinksMIC5501-, MIC5501-1.8YMT-T5 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5501-1.8YMT-T5 Details Description
Related parts for MIC5501-1.8YMT-T5
FITTING LD/LDP/CD3 DROP CEIL WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PIN .062DIA TIN WIREWRAP datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf