Microchip Technology MIC59300-1.2WU
MIC59300-1.2WU picture photo
Mfg. Part Number
MIC59300-1.2WU
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5
Datasheet Download
MIC59300-1.2WU.pdf
Availability of MIC59300-1.2WU
QUANTITY
MIC59300-1.2WU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC59300-1.2WU
Internal Part NumberEIS-MIC59300-1.2WU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.205V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 3.8V
Current - Limit (Min)3.3A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC59300-1.2WU
Related LinksMIC5930, MIC59300-1.2WU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC59300-1.2WU Details Description
Related parts for MIC59300-1.2WU
IC OPAMP MICPWR R-TO-R 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH/SENSOR 1.6V 6LLP datasheet.pdf
21 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf