| Internal Part Number | EIS-MIC6315-42D3UY-TR | |
| PCN Design/Specification | Silver Bonding Wire 22/Jul/2015 | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Size Update 02/Sep/2015 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Supervisors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset | |
| Number of Voltages Monitored | 1 | |
| Output | Open Drain or Open Collector | |
| Reset | Active Low | |
| Reset Timeout | 140 ms Minimum | |
| Voltage - Threshold | 4.2V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-253-4, TO-253AA | |
| Supplier Device Package | SOT-143 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MIC6315-42D3UY-TR | |
| Related Links | MIC6315-, MIC6315-42D3UY-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 342-072-524-201 | CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN | datasheet.pdf | |
 | 325145-05-0 | Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) | datasheet.pdf | |