Microchip Technology MIC69301-1.2WR-TR
MIC69301-1.2WR-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC69301-1.2WR-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 3A SPAK-5
Datasheet Download
MIC69301-1.2WR-TR.pdf
Availability of MIC69301-1.2WR-TR
QUANTITY
MIC69301-1.2WR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC69301-1.2WR-TR
Internal Part NumberEIS-MIC69301-1.2WR-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.275V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input1.65 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)3.3A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC69301-1.2WR-TR
Related LinksMIC69301, MIC69301-1.2WR-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC69301-1.2WR-TR Details Description
Related parts for MIC69301-1.2WR-TR
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC SOT353 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf