Microchip Technology MIC94300YCS-TR
MIC94300YCS-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC94300YCS-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC LOAD SWITCH 200MA 4WLCSP
Datasheet Download
MIC94300YCS-TR.pdf
Availability of MIC94300YCS-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC94300YCS-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC94300YCS-TR
Internal Part NumberEIS-MIC94300YCS-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Reference Design LibraryMIC94300YMT EV: 1.8 ~ 3.6 Vin, 200mA Load Switch
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Mar/2015
PCN Assembly/OriginProcess Product Change 04/Sept/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesRipple Blocker™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load1.8 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)200mA
Rds On (Typ)-
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.88x0.88)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC94300YCS-TR
Related LinksMIC9430, MIC94300YCS-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC94300YCS-TR Details Description
Related parts for MIC94300YCS-TR
CAP TANT 22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES MF HV .25W 430K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 14POS datasheet.pdf
L14-20P WATERTITE PLUG BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf