API Delevan MILP1812-183K
MILP1812-183K picture photo
Mfg. Part Number
MILP1812-183K
Brief Description
FIXED IND 18UH 400MA 875 MOHM
Datasheet Download
MILP1812-183K.pdf
Availability of MILP1812-183K
QUANTITY
MILP1812-183K Order Process
Ship out your order
Specifications of MILP1812-183K
Internal Part NumberEIS-MILP1812-183K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesMILP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation614mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)875 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MILP1812-183K
Related LinksMILP18, MILP1812-183K Datasheet, API Delevan Distributor
MILP1812-183K Details Description
Related parts for MILP1812-183K
LED 5MM WHITE CLR PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
256M MSDR X32 133MHZ 65NM datasheet.pdf