Cornell Dubilier Electronics MIN02-002C5R6D-F
MIN02-002C5R6D-F picture photo
Mfg. Part Number
MIN02-002C5R6D-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP PTFE 5.6PF 0.5PF 300V SMD
Datasheet Download
MIN02-002C5R6D-F.pdf
Availability of MIN02-002C5R6D-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIN02-002C5R6D-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MIN02-002C5R6D-F
Internal Part NumberEIS-MIN02-002C5R6D-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMIN02
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIN02-002C5R6D-F
Related LinksMIN02-00, MIN02-002C5R6D-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MIN02-002C5R6D-F Details Description
Related parts for MIN02-002C5R6D-F
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0503 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf